Foto: LETA
Rīgas brīvostas pārvaldniekam daļēji piederošs uzņēmums ticis pie vērienīga zemes nomas līguma Rīgas brīvostā, svētdien vēsta LTV raidījums "de facto".

Raidījums vēsta, ka darījums saistīts ar 166 hektāriem applūstošu pļavu tūlīt aiz Spilves lidlauka. Šī teritorija ietilpst Rīgas brīvostas apsaimniekoto zemju robežās. "Nu, tas ir zemes gabals. Un viņa pievilcība ir tāda, ka tur neko nevar darīt," raidījumam klāstīja Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājā vietnieks Viesturs Silenieks (ZZS).

Tagad gan izrādās, ka šī vieta ir kā radīta kāda investora grandiozajiem plāniem būvēt Baltijā un Skandināvijā lielāko sadzīves preču komplektēšanas ražotni un vairumtirdzniecības ekspozīcijas centru nepilnu 20 miljonu eiro vērtībā (apmēram 14 miljoni latu). Vismaz šādus solījumus saņēmusi Rīgas brīvosta, kas pagājušā gada nogalē – 15.decembrī valdes sēdē atbalstījusi vērienīgā zemes nomas līguma slēgšanu. Ostas valdi tobrīd nemulsināja fakts, ka kompānija, kas vēlas nomāt zemi – SIA "Baltic Infrastructure Development", dibināta vien pirms pusgada – 23.maijā, un tās īpašnieki paslēpušies aiz kādas Singapūrā reģistrētas firmas, skaidro raidījums.

Potenciālais investors, kas nolūkojis šo teritoriju Spilves pļavās, sola grandiozus attīstības plānus. Būšot vairāk nekā 2700 darba vietu un gadā tiks pārkrauti vismaz 180 000 konteineru, ziņo raidījums. Pieteikumā nomāt zemi norādīts, ka "Valhalla Commudities Investments" ir kompānija, kas ir viens no lielākajiem loģistikas eksporta zonu attīstītājiem un operatoriem vairākās Āzijas un Eiropas valstīs, bet "de facto" rīcībā esošā informācija liecina, ka šī vadošā eksporta zonu attīstītāja Āzijas un Eiropas valstīs īpašnieki meklējami nekur citur, kā šeit pat Latvijā.

"Baltic Infrastructure Development" pagājušā gada maijā nodibināta par vienu latu un tās vienīgais īpašnieks tobrīd bija Reģionālās investīciju bankas padomes loceklis Arkādijs Fjodorovs, ziņo raidījums.

Uzņēmuma reģistra datu bāzē atrodamās ziņas liecina, ka firmas īpašnieku maiņa notikusi pagājušā gada oktobrī, kad par tās vienīgo kapitāldaļu saimnieku kļuva Singapūrā reģistrētā "Valhalla Commodities Investments PTE.LTD". Latvijas uzņēmumu reģistra pērn vasarā iesniegtā informācija par šo kompāniju liecināja, ka tās vienīgais īpašnieks vēl jūlijā bijis kāds Ukrainas pilsonis Andrijs Storčeus, kurš reģistrēts arī kā Latvijā esošās firmas valdes loceklis.

"de facto" Singapūras uzņēmumu reģistram pieprasīja informāciju par "Valhalla" īpašniekiem un tie atklāj, ka pie uzņēmuma daļām tikuši arī pašmāju uzņēmēji. Tā daļas pieder kādai Evai Akurāterei un zvērinātam advokātam Andrejam Strautiņam, kā arī Fjodorovam. Uzņēmuma lielākie īpašnieki ir kāda "Transworld Transit Corp", kas reģistrēta Panamā, ko kāds ekspremjers raksturojis kā vienu no vismelnākajām beznodokļu zonām, un otrs lielākais īpašnieks – Rīgas brīvostas pārvaldnieks Leonīds Loginovs.

Singapūras uzņēmumu reģistra dati atklāj vēl kādas interesantas ziņas, kas rada aizdomas par Spilves pļavu attīstītāja spēju projektu īstenot, ziņo raidījums. Kā viens no sadarbības partneriem minēts "Eastern Europe Distribution group", kas solījusi nomāt ievērojamu platību topošajā projektā, bet tikai – šis uzņēmums reģistrēts tajā pašā laikā, kad "Valhalla", turklāt tajā pašā adresē un arī uzņēmuma amatpersonas ir tās pašas, kas zemes nomniekam.

Brīvostas valdes priekšsēdētāja vietnieks Viesturs Silenieks šovakar "de facto" sapinās skaidrojumos, vai valdes locekļi, lemjot par zemes nomas līguma slēgšanu, zināja, kas ir potenciālā nomnieka īpašnieki. Sākotnēji Silenieks raidījumam apgalvojis, ka "bija! Mums taču ir informācija par īpašniekiem. Banku vēstules par viņu nopietnību utt.", turklāt jautāts, vai zinot, kas ir šie īpašnieki, viņam likās korekti nomas līgumu slēgt, Silenieks viennozīmīgi apgalvoja, ka jā. Un kategoriski apgalvoja, ka neviens no nomnieka īpašniekiem viņam neesot personīgi pazīstams.

Pēc tam, kad raidījuma veidotāji Sileniekam uzrādīja Singapūras uzņēmumu reģistra sniegtās ziņas, Sileniekam nācās atzīt, ka "jā, pazīstu. Nu jā, šis nebija mums iekšā valdes materiālos, bet pazīstu. Bet es arī neuzskatu, ka tas ir arī kaut kas slikts. Tad pat vēl vairāk man uzticība rodas," retoriski piebilstot, "vai Loginova kungs ir kaut kas slikts?"

Raidījums vēsta, ka neviens tā arī nav pacenties noskaidrot, ka šī it kā Āzijā un Eiropā vadošā uzņēmuma apmaksātais kapitāls dibināšanas brīdi – 2009.gadā bijis vien 2 ASV dolāri (apmēram lats) un šobrīd palielināts līdz 100 dolāriem jeb nepilniem 50 latiem.

"Šādas kompānijas, viņi var iemaksāt rīt naudu uz valdes sēdi, kad mēs, pieņemsim pusmiljonu, un parīt izņemt ārā. Kas mainās dzīvē? Nekas," raidījumam sacījis Silenieks.

Brīvostas valde līgumu par zemes nomu rosinājusi parakstīt pārvaldniekam Leonīdam Loginovam. Tas nozīmē, ka viņš līgumu parakstīs ar pašam daļēji piederošo kompāniju, skaidro raidījums.

"Es pašreiz atturēšos no komentāra, jo man tādas informācijas nav rīcībā. Ja tā tiešām ir viena situācija, ja nav tad nav," raidījumam sacīja Rīgas domes priekšsēdētājs un brīvostas valdes loceklis Nils Ušakovs (SC).

Valdes sēdē pret zemes nomas līguma slēgšanu balsoja tikai divi valdes locekļi, taču arī viņi raidījumam atzinuši, ka potenciālā zemes nomnieka patiesos īpašniekus neesot mēģinājuši noskaidrot. "Protams, ka mēs sākām skatīties, ja ir Latvijas SIA, tad ir akcionārs kā šinī gadījumā Singapūrā, un tad jau var pētīt tālāk, kas tur Singapūrā ira. Bet man bija vienalga, kas tur Singapūrā tie akcionāri, ja viņiem nav zināšanas un naudas to biznesu uzsākt," raidījumam sacījis sacīja brīvostas valdes loceklis, ar ZZS savulaik saistītais Juris Vaskāns. Savukārt Olafs Pulks (V) norādījis, ka "nebija arī jau ar ko salīdzināt. Manuprāt, ostas pārvaldei vajadzēja rīkot konkursu, vai vismaz aptaujāt vairāk kādus teiksim pretendentus un tad varētu salīdzināt, šobrīd bija tikai viens."

Advokāts Andrejs Strautiņš vien apliecināja, ka ir Singapūras uzņēmuma kapitāldaļu īpašnieks, savukārt Arkādijs Fjodorovs savos uzņēmumos nebija sastopams – ar advokāta starpniecību viņš no intervijas atteicās, sakot, ka par plāniem būšot gatavs stāstīt vien pēc pusgada. Bet brīvostas pārvaldnieks Loginovs pašreiz atrodas ārpus valsts, taču viņš nenoliedz, ka ir šī projekta viens no īpašniekiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!