Foto: LETA
Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija 2012.gada valsts budžeta projektam kopumā saņēmusi vairāk nekā 200 priekšlikumus, pastāstīja komisijas priekšsēdētājs Jānis Reirs (V).

Visvairāk priekšlikumu - 48 - saņemts paredzētajiem grozījumiem Administratīvo pārkāpumu kodeksā, vairāk nekā 30 priekšlikumu iesniegts grozījumiem likumā par nekustamā īpašuma nodokli un 30 priekšlikumi arī pašam budžeta projektam.

Iespēju iesniegt priekšlikumus izmantojušas visas Saeimas frakcijas, arī komisijas, individuāli deputāti un vairākas ministrijas.

Saskaņā ar Saeimas kārtības rulli 2012.gada valsts budžeta projektam iesniegtos priekšlikumus atbildīgā Budžeta un finanšu (nodokļu) komisija nosūtījusi atzinuma sniegšanai Ministru kabinetam, kas tos plāno izvērtēt pirmdien, 12.decembrī.

Lai iepazītos ar valdības atzinumiem, izskatītu iesniegtos priekšlikumus un nākamā gada valsts budžeta projektu sagatavotu izskatīšanai Saeimas sēdē galīgajā lasījumā, 13.decembrī un 14. decembrī notiks Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas sēdes.

Plānots, ka galīgajā lasījumā par valsts budžetu 2012.gadam un grozījumiem 29 likumos, kas saistīti ar budžetu, Saeima lems 15.decembrī.

Kā ziņots, Saeima ceturtdien konceptuāli pirmajā lasījumā atbalstīja valdības sagatavoto nākamā gada budžetu un to pavadošos likumprojektus.

Deputāti par budžeta projektu ieslīga garās diskusijās, un, kā ierasts, visaktīvāk uzstājās opozīcijas - "Saskaņas centra" un Zaļo un zemnieku savienības - deputāti. Savukārt koalīcijas pārstāvji kāpa tribīnē, lai atspēkotu paustos pārmetumus.

Visvairāk kritikas no opozīcijas puses izpelnījas budžeta projekta sasteigtā virzīšana. Tāpat gandrīz vai katrs opozīcijas deputāts uzsvēra, ka, veidojot budžetu, vairāk tiek domāts par valsts kredītreitingu, nevis par cilvēkiem, kuri slikto dzīves apstākļu dēļ dodas uz ārzemēm.

Valdība bija budžeta paketē iekļāvusi 31 likumprojektu, taču deputāti nolēma izņemt no kopējās dokumentu paketes grozījumus Invaliditātes likumā, kur bija paredzēts vairākus pasākumus atlikt uz vēlāku laiku, un grozījumus Autopārvadājumu likumā, kas paredzēja ierobežot neregulāros pasažieru pārvadājumus.

Budžeta likumprojekts un to pavadošā likumprojektu pakete, kā arī vidēja termiņa makroekonomiskās attīstības un fiskālās politikas ietvars 2012.-2014.gadam šonedēļ tika akceptēts valdībā.

2012.gadā valsts konsolidētā budžeta ieņēmumi prognozēti 4,516 miljardi latu, bet izdevumi - 4,641 miljards latu. Salīdzinājumā ar 2011.gada budžeta plānu likumprojektā paredzēts ieņēmumu palielinājums par 255,1 miljonu latu un izdevumu samazinājums 113,5 miljonu latu apmērā.

Valdība apņēmusies, ka budžeta deficīts pēc ESA metodoloģijas nākamgad nepārsniegs 2,5% no iekšzemes kopprodukta.

Valsts pamatbudžeta ieņēmumi 2012.gadā prognozēti 3,262 miljardi latu, un izdevumi plānoti 3,253 miljardu latu apmērā. Valsts pamatbudžeta izdevumu samazinājums, salīdzinot ar 2011.gada plānu, ir 93,2 miljoni latu jeb 2,8%, tajā skaitā izdevumu samazinājums 132,1 miljona latu apmērā paredzēts Eiropas Savienības politiku instrumentu un pārējās ārvalstu finanšu palīdzības līdzfinansēto projektu un pasākumu īstenošanai.

Par 38,9 miljoniem latu palielināti izdevumi valsts pamatfunkciju finansēšanai, tajā skaitā 10 miljoni latu tiks novirzīti procentu izdevumiem, 11 miljoni latu - sociālajiem pabalstiem un 17,6 miljoni latu - subsīdijām un dotācijām.

Valsts speciālā sociālās apdrošināšanas budžeta ieņēmumi un izdevumi prognozēti attiecīgi 1,269 miljardu latu un 1,402 miljardu latu apmērā. Valsts speciālā budžeta izdevumu samazinājums pret 2011.gada plānu ir 20,5 miljoni latu jeb 1,4%.

Budžetā noteikts, ka pašvaldības nākamgad saņems 80% iedzīvotāju ienākuma nodokļa ieņēmumu, bet valsts budžets - 20%. Iedzīvotāju ienākuma nodokļa maksātāja mēneša neapliekamais minimums būs 45 lati, iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojums par apgādībā esošu personu - 70 lati mēnesī. Mērķdotāciju apjoms pašvaldībām nākamgad paredzēts 210 694 805 latu apmērā, bet budžeta dotācija pašvaldībām likuma "Par pašvaldību finanšu izlīdzināšanu" normu izpildei paredzēts 15 491 371 lats.

2012.gada budžetā noteikts, ka maksimālais valsts parāds gada beigās pēc nomināla var būt 6,2 miljardi latu, bet finanšu ministrs 2012.gadā varēs valsts vārdā sniegt galvojumus 124 130 168 latu apmērā. Valsts budžeta likuma sagatavošanā izmantota Latvijas iekšzemes kopprodukta prognoze 14,440 miljardu latu apmērā.

Lai ievērotu fiskālos mērķus, valdība akceptējusi fiskālās konsolidācijas pasākumus 127 miljonu latu apmērā un vēlāk vēl papildu pasākumus 29,1 miljona latu apmērā, tādējādi kopējo iespējamo konsolidācijas apjomu plānojot 156,1 miljona latu apmērā. Konsolidācijas pasākumi gan vēl tiek saskaņoti ar aizdevējiem.

Pēc budžeta prognozēm - gada vidējā inflācija 2012.gadā būs 2,4%.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!