Foto: DELFI
Lietuvas valdība trešdien nolēma izsniegt Noguldījumu un investīciju apdrošināšanas fondam (NIAF) kredītu 3,3 miljardu litu (0,6 miljardi latu) apjomā, lai izmaksātu valsts garantētos noguldījumus nacionalizētās bankas "Snoras" klientiem, trešdien informē portāls "Delfi.lt".

Kopumā "Snoras" klientiem jāizmaksā 4,1 miljrads litu (0,8 miljardi latu).

Valdība skaidro, ka šāda summa nepieciešama ne vien lai izmaksātu garantētos noguldījumus, bet arī lai radītu piemērotus apstākļus fondam piederošo vērtspapīru realizācijai. Fonda īpašumu vērtība ir lielāka nekā piešķirtais kredīts, taču strauja to pārdošana radītu lielus zaudējumus un apgrūtinātu naudas plūsmu, informē portāls.

Kredīts izsniegts uz sešiem gadiem – līdz 2017.gada 1.decembrim.

"Snoras" bankas noguldītāji varēs saņemt garantētos kredītus 100 000 eiro apjomā piecu gadu laikā no apdrošināšanas gadījuma iestāšanās brīža. Drošības nolūkos Lietuvas valdība aicina iedzīvotājus naudu nevis izņemt skaidrā, bet pārskaitīt uz citām bankām.

Plānots, ka garantētos noguldījumus izmaksās līdz 22.decembrim, bet nepieciešamības gadījumā šo termiņu pagarinās 'vēl par 10 darba dienām – līdz 7.janvārim.

Tikmēr Viļņas apgabaltiesa trešdien ierosināja bankas "Snoras" bankrota lietu, portālam paliecināja tiesas pārstāvis. Šo lēmumu var pārsūdzēt 10 dienu laikā.

Par bankas administratoru iecelts konsultāciju biroja "Zolfo Cooper Europe" vecākais partnerus Neils Kūpers.

Jau ziņots, ka Lietuvas valdība nacionalizējusi 100% "Latvijas Krājbankas" lielākās īpašnieces bankas "Snoras" akciju, kuru kontrolpakete ar 68,1% piederēja Krievijas uzņēmējam Vladimiram Antonovam, bet 25,3% piederēja Lietuvas pilsonim un "Snoras" bijušajam valdes priekšsēdētājam Raimondam Baranauskam. Lietuvas centrālā banka saņēmusi informāciju no ārvalstīm, ka "Snoras" aktīvos trūkst vērtspapīru vairāk nekā miljarda litu (204 miljonu latu) vērtībā. Savukārt 24.novembrī Lietuvas centrālās bankas valde atzina banku "Snoras" par maksātnespējīgu un vēlāk vērsās tiesā ar prasību atzīt to par bankrotējušu.

Novembra beigās Antonovs tika aizturēts Londonā saskaņā ar Lietuvas izdotu Eiropas Savienības (ES) orderi, taču tiesa viņu atbrīvoja pret drošības naudu, līdz tiks izskatīts Lietuvas pieprasījums viņu izdot. Londonas Vestminsteras miertiesa Krievijas pilsonim Antonovam 25.novembrī noteica drošības naudu 75 000 sterliņu mārciņu (61 000 latu), bet Lietuvas pilsonim Baranauskam – 250 000 sterliņu mārciņu (204 000 latu) apmērā un viņiem regulāri jāreģistrējas policijas kontrolē.

16.decembrī Londonas tiesa turpinās lemt par viņu izdošanu. Lietuvā Antonovam izvirzītas apsūdzības par īpašuma piesavināšanos lielā apmērā un dokumentu viltošanu, bet Baranauskam – par viltotas grāmatvedības kārtošanu un ļaunprātīgu dienesta stāvokļa izmantošanu.

Lietuvas Ģenerālprokuratūra norāda, ka aizdomas turēto loks vēl var paplašināties.

Maijā tika vēstīts, ka Antonova ģimene ir 37.turīgākā uzņēmēju ģimene Krievijā. Krievijas biznesa žurnāls "Finans" ziņoja, ka Antonovu ģimenes kapitāls ir 430 miljoni ASV dolāru (225 miljoni latu) un pēdējā gada laikā tas palielinājies par 26%. Žurnāla rīcībā esošā informācija liecina, ka paša Antonova kapitāls ir 380 miljoni dolāru (198 miljoni latu). Antonovu ģimenes lielākie īpašumi tolaik bija "Konvers group" un banka "Snoras".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!